Didde har varit sjuk hela veckan
och idag fick veterinären komma ut för andra gången. Han har feber och är hängig, vill int
e äta, han som brukar vara ett matvrak. Nu får vi hålla tummarna att han snart blir frisk igen.
Nu är det verkligen vår, snön smälter fort och det blir små vårfloder överallt, mycket vatten blir det
Gässen och tofsviporna har kommit och igår hörde vi tranor!
Det som göms i snö... nu är det tid att vårstäda överallt och fixa staketen så att hästarna kan få nya hagar och slippa lera, väntar på att tjälen ska gå ur marken bara.
Idag regnar det, inte så kul men det tar ju på snön i alla fall, vår ridbana är helt snö och is fri nu
så vi kan starta alla ridgrupper.
Tyvärr är det för få barn för att bli en knatte grupp på lördagar kl 11:30-12:00 så tills vidare kör vi drop in där. Det är för barn från 3-6 år och en förälder ska delta och leda ponnyn. Vill du vara med så ring och anmäl senast fredag kl. 12:00. Om det blir minst 4 barn så kan vi starta en grupp under våren, välkomna!
Vi planerar också att starta några nya ridgrupper, läs mer under på gång
Lördagen 10.e april kl 16:00 har vi öppet hus och prova på ridning för alla intresserade. Boka på tel: 0702-676 376 om du vill rida eller kom bara och hälsa på och titta på stallet och hästarna. Vi bjuder på fika 
I fredags var jag hos Amanda och red Benjamin, det var jättekul. Benjamin är ju en härlig häst.
Ha det bra/Lotta
2010-03-21 16:00 | 0 kommentarer